Pagalbos telefonas:
+370 633 11193

Tylioji grėsmė: alkoholio pavojus paauglystėje

Vaikai – tai mūsų ateitis, tai šviesa ir gėris, tai mūsų viltis ir pasididžiavimas. Kai mes galvojame apie vaikus, matome besišypsančius, padūkusius, kartais neklusnius, užsispyrusius mažylius ir jaunuolius, kurie spinduliuoja sveikata ir energija, kurie veda savo tėvus iš proto, bet tuo pat metu suteikia pačias tyriausias ir geriausias emocijas.

 

Deja, bet kartais vaikystė, ypač paauglystė, būna ne tokia šviesi ir linksma, nes prasideda maištas, nepaklusnumas, tėvų nuomonė tampa nebesvarbi, auga vaiko savarankiškumas ir šalia keičiasi gyvenimo būdas. Vaikai pradeda daugiau laiko leisti ne namuose, bendraamžių ir ne tik draugijoje, dažnai į jų gyvenimą pasibeldžia linksmybės, cigaretės ir alkoholis.

 

Jauniems ir gyvenimo nemačiusiems jaunuoliams būna labai sunku atsispirti pagundai, jie nenori pasirodyti prastesni už kitus draugus, nori maištauti ir vaizduoti, kad jie jau suaugę. Deja, bet neretai tokie eksperimentai su svaigiaisiais gėrimais gali baigtis priklausomybe nuo jų. Paauglių alkoholizmas, nors ir panašus į visų kitų žmonių alkoholizmą, bet turi ir tik jam būdingus bruožus.

 

Rizikos faktoriai labai priklauso nuo socialinės aplinkos, kurioje auga paauglys:

 

  • Šeimos gyvenimo būdas. Jeigu vaikas auga šeimoje, kurioje nuolat yra vartojamas alkoholis, nevengiama išgerti prie vaikų, jų interesai nueina į antrą planą, tai vaikas auga žalingoje aplinkoje ir suprantą ją kaip normą.

 

  • Tvarkingos šeimos, mėgstančios giminių ir draugų triukšmingus ir linksmus sambūrius, kurių metu irgi vartojamas alkoholis, net ne tokiomis didelėmis dozėmis, irgi rodo tam tikrą, iškreiptą, pavyzdį. Vaikui alkoholio varto jimas gali asocijuotis su linksmybėmis ir gera nuotaika, bet jaunam organizmui net ir mažos etilo dozės gali baigtis ne taip linksmai.

 

  • Aplinka ir draugai. Dauguma vaikų nori pritapti savo pažįstamų rate, jaustis savi, todėl, jeigu kompanijoje atsiranda alkoholis, paaugliui gali būti itin sunku atsispirti bendram užsiėmimui ir likti balta varna.

 

Dėl jauno amžiaus, dažniausiai nedidelio svorio, centrinės nervų sistemos ypatumų alkoholizmas paauglystėje gali išsivystyti žymiai greičiau, negu pas suaugusį žmogų. Pagirių sindromas būna stipriau išreikštas, vargina įvairūs somatiniai simptomai, taip pat atsiranda nuotaikos svyravimai ir psichologinės problemos.

 

Paaugliui būna sunku sau prisipažinti, kad jis turi problemą, jis gali gėdytis ir bijoti suaugusių žmonių reakcijos, todėl, neretai, užsisklendžia savyje, vengia bendravimo su tėvais, praleidinėja mokyklą. Prie priklausomybės nuo alkoholinių gėrimų greitai prisideda ir kitos rimtos problemos su mokslais, bendravimu, sveikata. Todėl labai svarbu kuo anksčiau pastebėti, kad  paauglys klimpsta į alkoholizmo liūną. Štai kelios raudonos vėliavos, į kurias privalu atkreipti dėmesį:

 

  1. Paauglys grįžta iš mokyklos/draugų susitikimo su aiškiai juntamu alkoholio kvapu iš burnos. Nereikėtų numoti ranka ir manyti, kad tai tiesiog vienkartinis incidentas, būtina kalbėtis su savo vaiku ir aiškintis, kodėl jis vartoja alkoholinius gėrimus, paaiškinti tokio elgesio rizikas ir pasekmes.

  2. Šiais laikais nėra sunku sužinoti, su kuo bendrauja paauglys, vertėtų pasidomėti jo aplinka ir įvertinti ją. Draudimai skatina vaikus dar labiau maištauti, bet nuoširdus ir atviras pokalbis gali padėti suprasti, kokie yra draugai, pomėgiai ir bendri užsiėmimai.


  3. Charakterio pasikeitimas. Paauglystė visada yra tėvų išbandymo metas, bet staigus ir nepaaiškinamas užsisklendimas, agresijos proveržiai, slapukavimas gali signalizuoti, kad paauglys pradėjo vartoti draudžiamas medžiagas, jų tarpe ir alkoholį, ir bando tai nuslėpti.

 

Nėra vienos auksinės taisyklės, kuri padėtų apsaugoti paauglį nuo alkoholio. Tėvų pavyzdys, sveika aplinka, nuoširdus ir atviras bendravimas turi būti pagrindiniai tėvų įrankiai. Jeigu nepaisant visko tėvai mato, kad jų vaikas susidūrė su priklausomybe nuo alkoholiniu gėrimų, nereikia laukti ir tikėtis, kad ji praeis kartu su paauglyste, būtina kuo skubiau kreiptis kvalifikuotos pagalbos. Tik profesionali ir kompetentinga terapija gali padėti vėl džiaugtis sveika ir blaivia jaunyste ir drąsiai žiūrėti į šviesią ateitį.