Yra žmonių, kurie gyvena įprastą gyvenimą, valgo viską, ne visada paiso miego – poilsio režimo, gali vartoti alkoholinius gėrimus, naktimis tikrina šaldytuvo turinį. Tokių žmonių yra dauguma, nes mūsų prigimtis yra kompromisų paieška.
Bet yra ir kitokių žmonių, kurie yra linkę į kraštutinumus. Viena grupė sako, kad reikia valdyti savo pomėgius ir gyventi itin sveikai: daug miegoti, sveikai maitintis, reguliariai sportuoti, jokiais būdais nevartoti alkoholinių gėrimų ir kitų žalingų medžiagų. Kita grupė kaip tik mano, kad mes gyvenam vieną kartą, todėl reikia sau leisti viską, tokie žmonės, dažniausiai, mėgsta skaniai ir daug valgyti, gausiai vartoja alkoholį, gyvena intensyvų gyvenimo būdą, kuris toli gražu ne visada gerai atsiliepia sveikatai.
Skirtingais gyvenimo tarpsniais tas pats žmogus gali propaguoti skirtingą gyvenimą, priklausomai nuo jo įsitikinimų, pomėgių, sveikatos. Neretai išbandęs vieną stilių, žmogus gali suprasti, kad jo kūnas ir siela reikalauja pokyčių, tokiu atveju jis bando keisti savo gyvenimą. Dažniausiai, būtent sveikatos pokyčiai būna tas stimulas, kuris nuveda žmogų iš vakarėlių ir nesibaigiančios šventės etapo į ramesnį, sveikesnį ir sąmoningesnį gyvenimą.
Nėra paslaptis, kad gausus alkoholio vartojimas kartu su režimo nebuvimu, nesveiku maistu ir stresu palieka ryškias žymes ne tik vartojančio žmogaus veide, bet ir kūne ir sieloje. Žmogus, atsikėlęs ryte po eilinio baliaus gali prižadėti sau, kad nuo šiol gyvens sveiką gyvenimą, daugiau miegos, mažiaus dirbs, būtinai sportuos. Deja, bet kartais alkoholio vartojimas nebūna pilnai išbrauktas, tarsi taip žmogus nori palikti sau bent nedidelę dalelę ankstesnio gyvenimo, kruopelę malonumo.
Aišku, pradžioje, dažniausiai, alkoholio vartojimas tikrai būna ribojamas, vartojama saikingai, bet jei jau žmogus buvo linkęs į priklausomybę nuo alkoholinių gėrimų, tai, ilgainiui, net sveikas gyvenimo būdas ir intensyvus sportavimas netampa kliūtimi gausiam vartojimui. Apžvelkime, kokios gi naujos rizikos atsiranda, kai žmogus bando suderinti sportą ir alkoholinių gėrimų vartojimą:
- Etanolis yra nuodas, kūnas visais įmanomais būdais bando jį neutralizuoti ir sumažinti žalą, todėl nebelieka resursų kitiems procesams po sporto, tokiems kaip raumenų atsistatymas ir raumenų masės augimas.
- Etanolis skatina dehidrataciją, o po sporto yra būtina gauti pakankamai skysčių, todėl vartojant alkoholį vėl gi prastėja organizmo atsistatymo galimybės.
- Etanolis skatina patinimų atsiradimą, todėl jei treniruotės metu įvyko trauma, didėja ilgo ir sunkaus gijimo rizika.
- Etanolio gausus vartojimas ilgainiui skatina hormonų disbalanso atsiradimą, kas neigiamai veikia visą kūną ir gali nubraukti visus sportinius pasiekimus.
Taigi, sportas ir alkoholis tikrai yra nesuderinami dalykai. Gera žinia, kad sportas savaime gali tapti gera paskata ir stimulu nustoti vartoti alkoholinius gėrimus. Sportuojantys žmonės daugiau laiko praleidžia gryname ore, jie atsakingiau žiūri į savo kūną, nebelieka laiko ir noro prarasti vertingų valandų dėl eilinio užgėrimo.
Kartais reikia žengti kelis nedidelius bet svarbius žingsnius, kad padėti sau išsivaduoti iš priklausomybės nuo alkoholinių gėrimų ir džiaugtis sveiku ir laimingu gyvenimu. Tam reikėtų pripažinti, kad alkoholizmo problema tikrai egzistuoja, nebijoti kreiptis artimųjų paramos, o, svarbiausia, laiku kreiptis profesionalios pagalbos. Tik suderinus šiuos žingsnius galima išlipti iš priklausomybės nuo alkoholinių gėrimų duobės ir gyventi sveikai, ilgai ir laimingai.